A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség és az OR-ZSE közös konferenciája “Megelőzés, védelem, bűnüldözés és együttműködés. Európa a nők elleni erőszak és a szexuális kizsákmányolás ellen”

Sajtóközlemény

Budapest, 2024. november 15.

A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem Szociális Munka és Társadalomtudomány Tanszéke által közösen szervezett konferencia a Szociális Munka Napján valósult meg, és a prostitúció, a nők elleni erőszak, valamint a szexuális kizsákmányolás társadalmi és jogi kérdéseit tárgyalta. Az esemény célja a különféle szektorok közötti hatékony együttműködés elősegítése volt. Az esemény Budapest VIII. Kerület Önkormányzatának támogatásával valósult meg, a helyszínt az OR-ZSE biztosította. A rendezvényt a szervezetek, a Női Érdek és a vendéglátó egyetem vezetői, illetve Pikó András, Józsefváros polgármestere és Udvarhelyi Tessza alpolgármester nyitották meg, hangsúlyozva a társadalmi összefogás fontosságát a szexuális kizsákmányolás felszámolása érdekében.

Kiemelt előadások és üzenetek

Nagy megtiszteltetés volt, hogy a konferencia nyitóelőadását Reem Alsalem, az ENSZ nők elleni erőszakkal foglalkozó különleges jelentéstevője tartotta, aki átfogó képet adott a prostitúció és a nők elleni erőszak kapcsolatáról. Beszédében hangsúlyozta, hogy a prostitúció egy súlyos erőszakrendszer, amely megsérti a nők alapvető emberi jogait, mint a biztonság, méltóság, és egyenlőség. Rámutatott, hogy a prostitúcióban élő nők rendszeresen szenvednek fizikai és mentális bántalmazástól, gyakran esnek áldozatul nemi erőszaknak, zsarolásnak, sőt emberkereskedelemnek, és mindez hosszú távú károsodást okoz számukra.

A független szakértő hangsúlyozta: a nemzetközi jog egyértelműen előírja az államok számára, hogy lépjenek fel a nők és lányok szexuális kizsákmányolása, beleértve a prostitúció ellen, valamint hogy hozzanak intézkedéseket a szexuális aktusok vásárlásának visszaszorítása érdekében, amelyet a prostitúcióban élő nők gyakran „fizetett nemi erőszakként” emlegetnek. Előadásában kitért a „szexmunka” kifejezés problematikájára is, amely eufemizmusként értelmezhető, és elfedi a prostitúció brutalitását és annak valóságát, hogy a prostitúció egy kizsákmányoláson és bántalmazáson alapuló rendszer. Alsalem szerint e téren az „Egyenlőség modell” jelenti a leghatékonyabb választ, mivel büntetőjogi felelősséget helyez a szexuális aktusokat vásárlókra, ezzel visszaszorítva a keresletet, miközben a prostitúcióban élő személyeket áldozatként kezeli, dekriminalizálja őket, és elősegíti kilépésüket és rehabilitációjukat. Emellett hangsúlyozza a szexuális aktusok vásárlásának ártalmairól szóló edukációs és figyelemfelhívó kampányok fontosságát annak érdekében, hogy ezt a gyakorlatot megszüntessék.

Társadalmi és szociológiai összefüggések

Kövér-Van Til Ágnes (ELTE) előadásában a prostitúcióban elszenvedett strukturális erőszakot és a társadalmi traumát emelte ki, amely hosszú távon hatással van a közösségekre. A szakértő rávilágított, hogy a prostitúció és az emberkereskedelem fenntartását a patriarchális struktúrák és az intézményesített erőszak teszik lehetővé. Kiemelte a civil szervezetek szerepét a társadalom edukációjában és a sztereotípiák leküzdésében.

Délutáni kerekasztal-beszélgetések és tanulságok

A kerekasztal-beszélgetés során szakértők, Barabás Ildikó r. alezredes (BM), Háberman Zoltán (OR-ZSE), Martony Ágnes (Solwodi Magyarország Egyesület), Schermann Márta (Faktor Terminál Egyesület), Dr. Windt Szandra (OKRI) a bűnüldözés és áldozatsegítés különböző aspektusait elemezték. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az emberkereskedelem elleni EU-s irányelv alkalmazásával előrelépés történt, azonban a közvélemény tájékozottsága továbbra is hiányos, így fontos a társadalom folyamatos edukációja. Hangsúlyozták, hogy a civil és egyházi szervezetek együttműködése, valamint a megelőzés és bűnüldözés integrált kezelése elősegítheti a szexuális kizsákmányolás elleni fellépést.

A délután folyamán „world café” beszélgetések zajlottak, amelyeken a különböző érintett szakmák képviselői és diákok is részt vettek. Ezek a beszélgetések különösen hasznos lehetőséget biztosítottak a konferencia négy fő témakörének – megelőzés, áldozatsegítés, bűnüldözés, és együttműködés – mélyebb megvitatására, valós esetek elemzésén keresztül. Minden témát egy-egy szakértő facilitált, lehetővé téve a résztvevők számára, hogy áttekintsék az érintett szakmai feladatokat és az együttműködések lehetséges irányait. A kerekasztalok számos tanulsággal szolgáltak, rámutatva az oktatás és közvélemény formálásának fontosságára, a személyre szabott védelem biztosítására, valamint arra, hogy elengedhetetlen az együttműködés – mind az áldozatok és az ügyekben eljáró szakemberek, mind pedig az illetékes intézmények között.

A konferencia jelentősége

A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség szemszögéből a konferencia sikeresen teljesítette célját, hogy felélénkítse és gazdagítsa a szexuális kizsákmányolás és a nők elleni erőszak – különösen a prostitúció – témájában folyó szakmai és közpolitikai diskurzust. Az ilyen események alapvetően fontosak a társadalmi szolidaritás és együttműködés erősítéséhez, miközben lehetőséget biztosítanak a szakemberek számára a nyílt eszmecserére, partnerségek kialakítására és az áldozatközpontú megközelítés mélyebb megismerésére és elsajátítására.

Sajtókontakt: Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség

Email: noierdek@gmail.com

Press Release in English