Az Európa Tanács által megalkotott átfogó nemzetközi egyezmény a nők elleni erőszakkal és családon belüli erőszakkal szemben. 2011. május 11-én, Isztambulban nyitották meg az egyezményhez való csatlakozás lehetőségét. Az egyezmény célja az erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és „az elkövetők büntetlenségének megszüntetése”
Peking+20
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa ismételten megerősíti, hogy támogatja az 1995-ben elfogadott pekingi nyilatkozatot és cselekvési platformot; üdvözli a pekingi nyilatkozat felülvizsgálatát a negyedik Nőügyi Világkonferencia 20. évfordulója, valamint a nők elleni erőszakról szóló ENSZ állásfoglalás elfogadásának 15. évfordulója alkalmából; úgy véli, hogy a felülvizsgálat remek lehetőség az előrelépések és korlátok kiértékelésére és azonosítására a nemek közötti egyenlőtlenség felszámolása tekintetében, valamint a nemek közötti egyenlőség konkrét intézkedéseken keresztül történő további előmozdítására.
NŐVÉRTÉKA
A Nővértéka a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség átfogó, teljességre törekvő, keresés és böngészés funkcióval ellátott, magyar nőjogi és gender bibliográfiája és tudástára. A tudástár tartalmazza a női jogi, feminista, gender, azaz a társadalmi nemeket érintő és LMBTQIA témákban megjelent:
magyar nyelvű
magyar vonatkozású, idegen nyelvű
magyar szerző által írt, idegen nyelvű, releváns témájú
tételeket.
„Ha valóban el akarjuk érni, hogy a nők megerősödjenek és kivívják az egyenlőségüket, nagy álmokra van szükségünk. Nagyobb álmokra, mint amikről elhisszük, hogy teljesülhetnek.” (Eve Ensler Budapesten)
Rólunk
Sokat dolgozunk azon, hogy a női egyenjogúság ne csak egy fogalom legyen a papíron
Ismerje meg a munkánkat, látogasson el hozzánk minél többször..
A Szövetség 2003. október 3-án alakult, hosszú távú célkitűzése, hogy a magyar nők társadalmi és jogi egyenlőséghez hozzájáruljon, szemléletváltozást indítson el a nemek esélyegyenlősége tekintetében. A "Női Érdek" igyekszik a nők szociális helyzetét, életesélyét és életminőségét a maga eszközeivel javítani, fellép a nőkkel szembeni diszkrimináció és erőszak minden formájának tilalmáért is. Ehhez elengedhetetlen, hogy a nemzetközi egyezmények Magyarországon is betartsák, az EU-s normákat itthon is elfogadják. A szövetség a napi gyakorlatában a jogalkotás különböző szintjeihez kapcsolódva arra törekszik, hogy a nők élni tudjanak emberi jogaikkal a társadalmi élet minden területén, a magán- és a közszférában egyaránt, a törvényhozástól a törvények megvalósításáig terjedően.
Kutatási területei: gender és politika, összehasonlító politikatudomány, parlamenti viselkedés, politikai részvétel
Keveházi Kata
közgazdász, genderszakértő
Közgazdászként multinacionális vállalatnál szerzett felsővezetői, HR, újságírói tapasztalatokat. Fő témái a munkaerőpiac és a szociálpolitika. A Női Érdek média munkáját koordinálja.
Dr. Pap Enikő
jogi szakértő
Jogászként a nők jogaira vonatkozó nemzetközi emberi jogi normák alkalmazásának terén szerzett tapasztalatot, hazai és nemzetközi téren egyaránt. Fő szakmai témája a nők elleni erőszakkal szembeni fellépés. Jelenleg a Női Érdek jogi szakértője.
"Én magam soha nem jöttem rá, mi pontosan a feminizmus, csak azt tudom, hogy az emberek akkor neveznek feministának, ha olyan nézeteket hangoztatok, melyek által tagadom, hogy lábtörlő vagy prostituált lennék." (Rebecca West, író - 1892-1983)
– Mit kezdjek a lányok és fiúk közötti magatartásbeli eltérésekkel? – Mit tehetek azért, hogy ne alakuljon ki különbség lányok és fiúk között bizonyos tantárgyak iránti motiváció terén? – Hogyan kezeljem, ha megjelenik a verbális, fizikai agresszió a gyerekek között? A fenti dilemmák bizonyára sok tanár számára ismerősek, bár az egyes jelenségek a tanított korosztály[…]
A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség, a NANE Egyesület és a PATENT Egyesület nevű nőjogi civil szervezetek közös dokumentum keretében fogalmaztak meg szakmai véleményt és javaslatokat a Nemzeti alaptanterv tervezetével kapcsolatban, a nők és férfiak közötti társadalmi egyenlőség elősegítésének célját szem előtt tartva. A NAT véleményezésére rendelkezésre álló viszonylag rövid idő miatt a megszületett elemzés ugyan[…]
JELENLEGI MUNKATÁRSAK Sáfrány Réka, elnök, genderszakértő. A Közép-Európai Egyetem (CEU) társadalmi nemek tudománya szakán végezte tanulmányait. 2003 és 2005 között a CEU Közpolitikai Tudományok Központjának nemi egyenlőségi politikákkal és az elítélt nők helyzetével foglalkozó kutatásaiban vett részt. 2004-től 2012-ig a Magyarországi Női Alapítványnál (MONA) dolgozott politika, média és nők elleni erőszak témájú kutatási és női[…]
Bizonyára hozzátok is eljutott már a hír, hogy január közepén a kormány nyilvánosságra hozott egy három részből álló törvénycsomag-tervet, „Stop Soros” néven. Mi – a Civilizáció kampányban részt vevő szervezetek – azért fordulunk most hozzátok, hogy felhívjuk a figyelmeteket e tervezet következményeire és hatásaira, és támogatásotokat kérjük a hazug, önkényes és kártékony javaslat visszavonása érdekében. Bár első[…]